Drony w Gliwicach

W Gliwicach powstał pierwszy w Polsce ośrodek szkolenia pilotów bezzałogowych samolotów powietrzych. Maszyny ego typu używane są głównie w wojsku, ale coraz częściej wykorzystuje się je, np podczas akcji ratowniczych.

Dron (UAV) to statek, który nie wymaga obecności załogi na pokładzie. Jest on pilotowany zdalnie. Drony są wykorzystywane głównie do obserwacji i rozpoznania wojskowego. Pierwszy raz zostały użyte podczas I wojny światowej do bombardowania terenów przeciwnika. Na całym świecie statki bezzałogowe stosuje się w badaniach naukowych, np. do monitorowania obszarów podbiegunowych.

Gliwicka firma Flytronic od lat zajmuje się projektowaniem i produkcją dronów wykorzystywanych przez polskie siły zbrojne.
To właśnie oni otworzyli w Gliwicach Centrum szkoleniowe pilotow dronów. Jest to jedyny tego typu ośrodek w Polsce, oficjalnie wpisany do rejestru podmiotów szkolenia lotniczego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Ośrodek powstał z myślą o szkoleniu żołnierzy, ale mogą z niego korzystać także przedstawiciele wszelkiego rodzaj służb ratunkowych i obrony cywilnej, a także osoby prywatne. Właśnie trwają zapisy. Po szkoleniu w Gliwicach będą mogli zdobyć świadectwo kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego, uprawnienia do wykonywania lotów w zasięgu wzroku i poza zasięgiem wzroku operatora, a także uzyskać uprawnienia instruktora.
Aby zapisać się na kurs kandydat musi mieć co najmniej 18 lat i posiadać stosowne orzeczenie lekarskie. Szkolenie obejmuje część teoretyczną, podczas której słuchacze zdobywają wiedzę z zakresu prawa lotniczego, zasad wykonywania lotów i wiedzy o dronach. Później adepci pilotażu uczą się sterować dronami będącymi w zasięgu wzroku. Kolejnym szczeblem jest zdobycie umiejętności sterowania maszynami poza zasięgiem wzroku. Następnie kandydat zdaje egzamin państwowy. Jeśli go zda, otrzymuje kwalifikacje operatora bezzałogowych statków powietrznych UAVO.

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Parrot AR Dron

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Porozmawiajmy o grach! Wyścig na parametry jest najlepszą rzeczą, jaka może nas spotkać. EmoSPARK – zdolność do odczytania ludzkich emocji Asus G56JR - porządny laptop do gier za mniej niż... 4000 zł! Kidsport GPS. Dziecko zawsze pod kontrolą Jak tłumaczyć "wearable devices" na polski? Dorzućcie swoje pomysły! Legenda o Jacku Karpińskim (recenzja książki „Geniusz i świnie”) Czeka nas fala gier działających na Unreal Engine 4? Świetna wiadomość dla twórców Oddamy gotówkę bez walki. Będą nas kontrolować - i co z tego? Xbox One w końcu pojawi się w Polsce oficjalnie PrioVR – kostium dla prawdziwego gracza Project Morpheus. Sony ujawnia prototyp swoich gogli VR “Technologie przyszłości w służbie policji”? Bez żartów, znamy to od dawna! "Wyrafinowana" zemsta na nauczycielce? Konto w serwisie randkowym Arduboy. Wizytówka, na której można grać Bioniczny robot Festo uczy się jak człowiek. Co potrafi? Inteligentne zegarki... jeszcze będą piękne! Inwigilacja? Okey, no problem Wise Button – bezprzewodowy asystent Lego Cubestormer. Zanim przeczytasz te słowa, robot ułoży kostkę Rubika! Piłkarski powrót do przyszłości Steam Controller się zmienił. I już prawie niczym nie różni się od zwykłych padów Monitor ultrapanoramiczny – dlaczego proporcje 21:9 są epickie i Kowalski (ze)chce je mieć?

Popularne w tym tygodniu:

Zapomniana technologia III Rzeszy. Wideorozmowy w nazistowskich Niemczech LCD, LED czy Retina? Czym różnią się od siebie ekrany i stosowane w nich technologie? Zapomniane radzieckie konsole gier wideo Spełnia się największe marzenie policji. Gadżet, który pozwala na odblokowanie iPhone’a